A VELUX Padlásból tetőtér pályázat nyertes családja összegezte gyakorlati tapasztalatait.
Ingatlan kiválasztás előtt
Amennyiben éppen ház vásárlása előtt állunk, gondoljuk végig, hogy a kiszemelt ingatlan mérete és elosztása megfelel-e pillanatnyi illetve jövőbeni igényeinknek. Ha úgy találjuk, hogy nem elég nagy az alapterület, attól még nem feltétlenül kell tovább keresgélni. Az alapterület megnövelésére több alternatíva is létezik. Ezek közül talán a legegyszerűbb és legkézenfekvőbb a tetőtér beépítése lehet. Ilyenkor viszont vizsgáljuk meg az ingatlant, hogy alkalmas-e tetőtér beépítésére. Ha kell, vonjunk be szakembereket is, mert ezzel sok későbbi meglepetéstől is megkímélhetjük magunkat.
Ne költözzön el! Költözzön fel!
Ha otthonunk mérete már nem elegendő, mert például bővül a család, vagy csak az eddig, egy szobában lakó gyermekeinknek már külön-külön szobát szeretnénk biztosítani, akkor nem az ingatlan eladása és új vásárlása az egyetlen megoldás. Ebben az esetben szóba jöhet még a bővítés is. A bővítés mellett szól az is, hogy ilyenkor nem kell elhagynunk a már megszokott és szeretett környezetünket, illetve a gyerekek óvodába, iskolába járása sem fog megváltozni és meglévő barátaiktól sem kell búcsút venniük.
Ha házunk bővítése mellett döntöttünk, akkor arra, az adott ingatlan jellegétől és tulajdonságaitól függően több megoldásunk is lehet. Az egyik ilyen lehetőség lehet például a földszinti alapterület megnövelése. A másik, és talán legpraktikusabb megoldás a korábban kihasználatlan tetőtér beépítése.
Miért is praktikusabb a tetőtér-beépítés?
Mert maga a lehetséges lakótér már általában adott (kivéve lapos tetős házak), hiszen ott van a fejünk fölött, csak éppen nincsen megfelelően leszigetelve, nincsenek ablakok és hiányzik belőle a gépészet. Sok helyen a ház külső szigetelésével együtt a tető szigetelése is elkészül, úgyhogy már az is adott. Az egyik legjelentősebb érv a tetőtér beépítése mellett az, hogy nem csökkenti a rendelkezésre álló kertet, zöld területet. Hiszen legtöbbünk azért akar családi házba költözni, hogy élvezhesse a saját kert nyújtotta örömöket.
Tetőtér-beépítésben jártas építész
A helyi illetékes hatósági rendelkezések ismeretében, mindenféleképpen olyan építészt válasszunk, akinek nagy tapasztalata van tetőtér-beépítésben és ami talán még ennél is fontosabb, hogy nyitott felénk, türelmes, meghallgatja igényeinket, hiszen az építési terv az alapja az összes hátralevő munkának. Maga a terv is egy hosszas egyeztetés, módosítás és közös gondolkodás eredménye kell, hogy legyen. Az építész adja a szakmai ismereteit, korábbi tapasztalatait, ötleteit, mi, a megrendelők pedig az igényeinket és persze finanszírozási korlátainkat.
Kivitelezés
Miután elkészültek a tervek, készítsünk költségbecslést. Ezt legegyszerűbben úgy tehetjük meg, hogy a kivitelezés egyes munkálataira árajánlatokat kérünk kivitelezőktől. Fontos, hogy ne csak egy kivitelezőt kérdezzünk meg, hanem kettőt-hármat. Így a kapott árajánlatok átlagából már viszonylag jól előkalkulálható a kivitelezés valódi költsége. Azonban a tapasztalatok azt mutatják, hogy a kivitelezés közben gyakran merülnek fel előre nem kalkulált munkák is. A biztonság kedvéért az alábbiak szerint osztályozzuk az egyes munkálatokat és beépített anyagokat.
- Időzítés: A mostani kivitelezés során kell elvégezni a munkát, vagy azt később is megtehetjük? Ha klímát szeretnénk a tetőtérbe, akkor annak gépészeti csövezését már most ki kell alakítani, hiszen célszerű azokat az újonnan épített válaszfalakban elrejteni és ott vezetni. Ezzel szemben maga a klímaberendezés akár később is felszerelésre kerülhet.
- Anyagválasztás: Hol kell mindenféleképpen első osztályú anyagot használnunk? Például, a tetőtér beépítése során semmiféleképpen sem célszerű a tető szigetelésén és a beépített tetőtéri ablakok minőségén spórolni. A későbbiekben, a szigetelést és a tetőtéri ablakokat már csak rendkívül körülményesen lehet lecserélni vagy módosítani.
A kivitelezésnek alapvetően két módja lehet. Az egyik esetben, mi magunk keresünk és szerződünk le az egyes munka fázisokra a szakemberekkel. Ennek egyértelmű előnye lehet az alacsonyabb ár. Viszont azt is fontos szem előtt tartanunk, hogy ilyenkor a munkálatok ütemezése, a csúszások kezelése is a mi feladatunk. Ez egyáltalán nem könnyű feladat. Előzetes ütemezésünket és terveinket egyszerűen romba döntheti a munkálatok során bekövetkezett csúszás, hiszen az a hátralevő, ütemezett feladatok csúszását is eredményezheti és lehet, hogy azok a szakemberek, akikkel már korábban megállapodtunk, a csúszás miatti, későbbi időpontra már más munkára szerződtek le. A másik lehetőség, hogy egy generálkivitelezőt bízunk meg. Ez jóval drágább, de egyáltalán nem kell foglalkoznunk az egyes szakemberek kiválasztásával, munkálatok ütemezésével és ami talán a legnehezebb, a csúszások kezelésével.
Valóban igaz az a közhely, miszerint minden kivitelező illetve szakember az alábbi három tulajdonság közül csak LEGFELJEBB kettőt tud teljesíteni:
- gyorsaság, a munka mihamarabbi elkezdése,
- alacsony ár,
- magas minőség,
Nekünk magunknak kell eldöntenünk, hogy számunkra melyik kettő a legfontosabb. Mi, a magunk részéről az utolsót tartottuk a legfontosabbnak a generálkivitelező kiválasztása során. Véleményünk szerint a tetőtér beépítése, az építkezés egy olyan, speciális fajtája, amely nagyfokú tapasztalatot és felkészültséget igényel.