A padlásterek beépítéséhez az ideális tetőszerkezeti hajlásszög 35 és 55 fok között van. Minél meredekebb a tető, annál több lehetőség van a kétszintes padlástér kialakítására. Ha tetőtér-kialakításban gondolkozunk, érdemes tisztában lenni az alapvető tetőformákkal, mert mindegyik más térkihasználási lehetőséget nyújt.
A nyeregtetőnek (1) megvan az az előnye, hogy két egyenes oromfalazatból áll, így felkínálja azt a lehetőséget is, hogy a teljes tetőszerkezet megemelésével, azaz egy ún. térdfalas tetőszerkezet kialakításával a padlástér lakható területét lényegesen megnöveljük. A nyeregtető alatt a terek egybenyitásával, az oromfalakon és a tetősíkban elhelyezett ablakokkal jól bevilágított, tágas és egyedi terek is létrehozhatók. Csak fantázia kérdése.
A kontyos tetőszerkezet (2) legnagyobb hátrányát a négy élgerinc és az azok által határolt alapterület jelenti, habár a magasság még így is elgendő marad.
A legkisebb hasznos terület a mind a négy oldalról ferde síkokkal határolt sátortető (3) alatt jön létre. Ez a forma a 60-as évek „kockaházaira” volt jellemző. Az alacsony hajlású sátortetőhöz kevesebb és rövidebb faanyag kellett, de az így nyert – néha csekély mértékű – megtakarítás ma nagy hátrányt jelent. Tetőtér-kialakítás tervezésekor ugyanis érdemesebb lecserélni a tetőt, mert egyébként szűkös, nehezen kihasználható zegzugos térrel kell szembenézni.
A hagyományos tetőtípusok közül a legtágasabb lakás manzárdtető (6) alatt születik, melyet egy meredek és egy alacsony hajlásszögű sík határol. A meredek oldalsíkok nagyobb belmagasságot teremtenek, mint a másik két tetőforma esetén, így a kialakítandó lakás bútorozása is sokkal egyszerűbb feladat. A belső terek sem lesznek sötétek, mert felülvilágítóként elhelyezett tetősíkablakokkal jól bevilágíthatók.
A mai építészet azonban ezeknél az alaptípusoknál sokkal több, izgalmas és merész tetőformával dolgozik. Ma már egy tetőtéri lakás is kielégíthet luxusigényeket, melyhez a tetőforma szabadon választható. Az utólagos tetőtér-beépítéshez azonban jól jöhet a fentiek ismerete.